آیا آفتی هست؟

و یا برای نوشتن اطلاع و خبر لازم است که آنهم به دست آمدنی نیست و کسی خبری به من نمی دهد. و حتی کسی مقاله و مطلبی نمی نویسد تا برایم ارسال کند. ما همیشه مصرف کننده و دنباله رو بوده ایم ، تولیدگر و ابداع کننده نبوده ایم. مقصودم کارکنان ایریسا است که خیلی خیلی کم برای بهبود امور و ایجاد فضای مناسب و فرحبخش در شرکت فعالیت می کنند. هر کسی سرش به کار خود گرم است و بیشتر گرفتار است. از هر کس کاری میخواهی هزار بهانه برای کارنکردن و به قول معروف از زیر کار در رفتن می آورد و افراد برای کارها داوطلب و پیشقدم نیستند.

این ها هم که نوشتم از دلتنگی ام و بود و تنهائی. که من همه را در ایریسا تنها می بینم و تن ها نمی بینم. شرکتی که اساس کار آن باید تیمی و گروهی باشد ولی هر کس بیشتر دوست دارد در گوشه ای بنشیند و با جعبه جادوئی اش کار کند.

 حالا کم کم دارد فکرم باز میشود که چیزهائی بنویسم. همین مدیران شرکت را ملاحظه کنید. چقدر با کارکنان خود حرف می زنند و چقدر سیاست ها را برای آنها روشن می کنند؟ هیچ اندر هیچ. مثالی برایتان بزنم. همین کمیته مدیران را نگاه کنید که از ساعت هشت صبح تا 1 بعد از ظهر جلسه میگیرند و سخن سرائی می کنند. در پایان هم، همه با عجله از جلسه بیرون می روند ولی کدامین آنها عصر آن روز و یا فردای آن با ابواب جمعی خود جلسه میگذارند و حرف ها و قوانین و مقررات و خلاصه جلسه را برای کارکنان خود تشریح می کنند؟ تمام مباحث جلسه که محرمانه نیست. بالاخره در جلسه مشکلات و مسایل شرکت را مطرح کرده اید و بهتر است کارکنان از آنها با خبر باشند تا خود را سهیم بدانند و مشارکت کنند.

مشارکت کارکنان این نیست که کمیته مشارکتی راه بیاندازیم و مشارکت را به چند پیشنهاد تقلیل دهیم و هیچ نفعی هم از این مشارکت حاصل نشود.

کارکنان محترم بنویسید که از مدیران خود چه انتظاری دارید؟ مدیر شما در قبال شما چه وظایفی را بر عهده دارد؟ و آیا مدیر شما به انتظارات شما پاسخی در خور و شایسته میدهد؟

بروم سر مطلبی دیگر.

بارها در سطح شهر دیده ام که کارکنان فضای سبز شهرداری با تیشه و پیچ گوشتی به جان درختان افتاده اند و پوست درختان را زخمی میکنند ولی وقتی نزدیک شده ام دیده ام که در حال درمان آفتی هستند که به جان درختان افتاده است . حتی اگر آن درختان از تناورترین درختان چنار و نارون باشند. آری پوست درخت را میکنند تا کرم هائی را که در زیر پوست لانه کرده اند و مشغول خوردن شیره درخت هستند و به زودی آن را از درون می پوسانند و نابود می کنند، از بین ببرند. کرم ها را از بین میبرند و آنگاه ماده ای قرمز رنگ بر پوسته درخت می مالند تا مرهمی بر زخم این درخت تنومند باشند.

و امروز شاید آفاتی هم بر تن شرکت ما نشسته باشد. شاید هم اینها آفت نیست و من به غلط آن را آفت می نامم. کسانی که در ایریسا کار می کنند و به جاهای دیگر نیز سرویس میدهند. یک مورد را در پست قبلی اشاره کردم که هیچ عکس العملی را در خیل کارکنان ایریسا بر نیانگیخت. بار دیگر آن جمله را میآورم که :

"آقای ..... برای شرکت شمیم اصفهان پویا سیستم لیزری برای کنترل حرکت شاتل در واحد نورد سبا همکاری داشته و مشاور شرکت فوق در زمینه پیشنهاد برای جایگزینی پی ال سی واحد کوره های نورد سبا است"

حالا این هم مهم نیست. بدتر از آن هم وجود دارد که من فقط آدرسش را میدهم و توضیحی هم نمیدهم. اگر شما چیزی میدانید بنویسید. و آن هم کنترل از مبنا است که آدرسش چنین است:www.controlmabna.com   

العاقل یکفیه الاشاره.

و مگر نمی دانید که شرکت Asus را چهار کارمند که در شرکت Acer کار میکردند ، بنیان کردند و حالا رقیبی سرسخت برای او هستند.

بله همه دوست دارند فعال باشند و درآمد بیشتری داشته باشند و کار و کاسبی ای برای خود راه بیاندازند و شاید بر آنها حرجی نباشد اگر بخشی از تخصص و توان خود را در جای دیگر هزینه میکنند. اما جای سؤال اینجاست که ما باید چه کار کنیم که این پتانسیل در شرکت خودمان بکار گرفته شود؟

و خبر آخر آن که سه نفر از دوستان که به اطریش رفته بودند برای نمیدانم چه؟ به سلامتی برگشته اند. آنها 12 روز مآموریت بودند. دوست با سوادم آقای مهدیسیروس و دوست قدیمی ام آقای مرتضینجفی و همکار جدیدمان آقای ...منصوری. انشالله که با دست پر برگشته اند. البته زیاد لازم نیست که من بدانم همین که مدیران مربوطه میدانند برایم کافیست.  و امید که قند و نبات نصیب شما هم بشود به زودی. و تعدادی دیگر هم به خارج اعزام شدند که اسمشان به قلاب من گیر نکرد.

اگر دوست داشتید شما همه عقیده خود را در باره آنچه نوشتم بیان کنید که در پرتو برخورد عقاید حقیقت روشن می شود و راه پیدا میشود.

 

امروز صبح که رمز را بر میداشتم تا همه بتوانند پست را بخوانند افکاری به سر زده بود که : تفاوت و تبعیض و تنازع و تضاد بخشی از حیات هستند و اگر اینها نبودند زندگی چقدر بی روح بود. و برای همین است که خدا وند در جواب شیطان که فرشته ای بود در جواب اعتراضش به خلقت انسان گفت من چیزی میدانم که شما نمیدانید.

 

و دیدم آقای آقازاده هم که نتوانسته بود مطلب را بخواند به شوخی نوشته بود "بسیار یادداشت قابل توجهی بود. منکه از خواندنش خیلی کیف کردم. "

/ 19 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
همکار3

اين رسم پاداش و ... تو اكثر ادارات و يا شركت هاي خصوصي معتبر هست. من خيلي جاها كار كردم و اونجاها با اسم پاداش يا ساعت اضافه كاري (سوري) به پرسنل پرداخت داشتند. ايريسا با اين همه پرسنل واقعا دلسوز و با سواد بايد بيشتر از اين ها بهشون برسه. منتي نيست.

من

احمد آقا راست بگو خودت لولت چنده و چقدر حقوق میگیری؟

همکار

سلام من تبریک می گم به شرکت کنترل مبنا. و تسلیت می گم به شرکت ایریسا.

همکار سابق

آفت شرکت ایریساست همون کرمها شرکت ایریساست که داره شیره بعضی ها را می خوره. بعضی ها که با عشق اومدن ایریسا و با نفرت رفتن. نفرت، نفرت و نفرت

همکار

آخه این واقعا این خوب نیست که ایریسا به راحتی کارشناسان به این خوبی را از دست میده....حیف...واقعا حیف....متاسفم.

کارمند

من تو سایت کنترل مبنا رفتم چیزی متوجه نشدم میشه بیشتر توضیح بدین؟

سلام براحمد آقا وکلیه همکاران علی الخصوص مدیران وسرپرستان آقایان مدیر وسرپرست خواهشا برای جلوگیری از ضایع شدن حق بقیه همکاران ورود وخروج منظورم مرخصی ساعتی پرسنل دفتر اصفهان کنترل شود مواردی گزارش ورویت شده که همکاران مرخصی ساعتی میروند بدون اینکه کارت بزنند یا مرخصی رد شود . این موضوع خیلی خیلی جدی بگیرید تا قبل از اینکه مجبور به آوردن اسم افراد باشیم

کارمند

میشه بگین چرا بچه های مدیران شرکت یا مدیران شرکتها مربوطه اینقدر زود زود لول میگیرن؟ آقای مدیر عامل میشه یه رسیدگی به این مسایل مخصوصا تو IS بکنین چه طوری که کار زیادی روی دوششون نیست ...ماموریت هم که قربونش برم... از مجتمع هم بعد از چند ماه میان تو دفتر و نخودی میشن و فقط کار میکنن واسه رفع کوتی اما حقوقشون با بقیه که 100 برابر اونا کار میکنن بیشتره؟چه شکلیه که در عرض 2-3 سال لولشون 9 و 10 میشه اما واسه بقیه این لولها بعد از گذشته یک ده کار جدی و ماموریت و کارپراسترس با هزار منت آقای نجف آبادی بهش داده میشه تازه اگر بهش برسه!یه نگاه به لول بچه های 8تا 12 بکنین به سابقه کار تعداد شرکت شون تو پروژه ها و کاری که انجام میدن.متاسفانه دیگه داره زیادی شور میشه و ای کاش کاری به اندازه بقیه میکردن یا باسواد بودن همه چیز پارتی بازی شده یعنی هنوز هم امیدی هست یا باید به فکر فرار بود که دیگه اینهمه تبعیض را ندید؟!آیا اینها کار واقعی انجام میدن یا کسانی که خودشون روی پای خودشون ایستادندو کار میکنن؟تا کی این قضیه را میخواین کش بدین؟من یکی که فقط به فکر فرارم... این کار و هم میکنم ایریسا بمون واسه خودتون و بچه های مختون...

ايريسا

با گراني بنزين اگر امكانش هست هزينه اياب ذهاب پرسنل دفتر كه از مسير هاي مختلف به دفتر مركزي مي آيند رو پرداخت كرده و يا مثل فولاد مباركه و ذوب آهن و كارگاه براي اين پرسنل هم كه در دفتر شاغل هستند را بدهيد . با تشكر

1 + 1 <> 2

سازمانها هم مثل انسانها گاهی مريض می شوند، بستری می شوند و می ميرند، مرگ سازمان زمانی فرا می رسد که هدف سازمان گم شده باشد.