چه باید کرد؟

در این 4 سال بسیار وقت گذاشتم. چه در خانه و چه در سفر. از استراحت خود کم کرده ام و همچنان مشتاق اطلاع رسانی به کارکنان. اطلاع رسانی در حدی که خبر دریافت می کنم. خبر های من محدود است و این خود کارکنان هستند که باید اطلاع رسانی را کامل و گسترده کنند. آری این وبلاگ برای من درد سر داشته است و وقت زیادی را از من گرفته است و برای آن هزینه مادی هم کرده ام.

همه روزه بیش از 100 بازدید کننده دارد. که من دوست ندارم آنها را بی بهره و تنها بگذارم. و دوست دارم در خدمت آنها و ایریسا باشم. لذا این وبلاگ را به راحتی رها نخواهم کرد. منتهی من هم آدمی هستم با احساساتی بشری مشابه شما. اگر تشویقم کنید و همکاری کنید , بیشتر خواهم نوشت.

کسی هم نمیتواند این وبلاگ را تعطیل کند. امروز آدمیان با هوش تر و واقع بین تر از آن هستند که وبلاگی را تعطیل کنند , چون می دانند هر لحظه شاهینی دیگر در فضای مجازی به پرواز در خواهد آمد. و احمد هم کبوتری است در فضای مجازی که در خدمت ایریسا و کارکنان است و با هیچ کس دشمنی ندارد بلکه همه را دوست دارد و تا وقتی اراده و توان دارد در این فضا پرواز خواهد کرد.

احمد دوست دار ایریسا و کارکنان است. منتهی هرلحظه پیشنهاد وانتقادی دارد و دوست دارد خوبی های شما را مشوق باشد و کجی ها و کمبودها را گوشزد کند. و احمد محرم اسرار همه است. هر کس که زحمت کشیده و به او نامه نوشته است نامش را در هیچ جائی فاش نکرده است. حتی نام خود را نیز به بهترین دوستانش نگفته است و فعلاً هم چنین قصدی ندارد. اگر این وبلاگ به عرش برسد هم نامش را نخواهد گفت. اگر کسانی هم احمد را بشناسند و به او گوشزد کنند انکار میکند و از اینکه محرم اسرار اویند متشکر است. خداوند همه ما را در پاسداشت ارزشهای انسانی و خدمت به ایریسا موفق بدارد.

بروم سر اصل مطلب.

مدیر عامل تازه وارد ما آقای مهندس آقاجوهری , دیگر در شرکت مستقر شده است. برایش آرزوی سلامتی و بهروزی و موفقیت در خدمت به ایریسا را خواستاریم و کمکش می کنیم. نقش مدیر عامل و مدیریت بر هیچکس پوشیده نیست. اما من میخواهم بگویم مدیریت را فراموش کنیم و به خودمان بیاییم. ما قریب 500 نفر نیروی کارشناسی هستیم. نقش خود ما چقدر مهم است. بدنه اصلی شرکت را فراموش نکنیم.

هر بخشی برای خود چارت سازمانی دارد و وظایفش مهم است. هر بخشی باید با برنامه ریزی و بر اساس اهدافش حرکت کند. هر بخشی تعداد زیادی نیرو دارد. برای خودش امور بازاریابی دارد. هربخشی باید بهره وری نیروهای خود را بالا ببرد و هر پروژه ای باید پروژه اش را در زمان تعریف شده و با بودجه تعریف شده تمام کند.

آیا هر کدام از ما متوجه هزینه ها هستیم. هزینه عدم بهره وری. هزینه دیر تمام شدن پروژه. هزینه مأموریت. هزینه هتل و مهمانسرا. هزینه بلیط های هواپیما. هزینه کنسل کردن بلیطها.

اگر همه ما احساس مسئولیت کنیم و نسبت به کار خود و محیط خود بی تفاوت نباشیم و بطور جدی و اکتیو برخورد کنیم همه امور درست میشود. محیطمان را خودمان باید بسازیم. محیطی که بیشتر از آن که در خانه مان باشیم در محل کارمان هستیم.

آری امروز هر کدام از ما باید ببینیم چه باید کرد؟ چه باید کرد تا محیطی شاداب تر داشته باشیم. چه باید کرد تا درآمد بیشتری نصیب شرکت و از آنجا نصیب ما شود. چه باید کرد تا زندگی کاری بهتری داشته باشیم. احمد این وبلاگ را فراهم کرد تا شما حرفها و ایده های خود را مطرح کنید و در سازندگی امروز و فردای خود نقش داشته باشید.

موضوع دومی که مطرح میکنم اینکه تقریبا اثاث کشی به منزل نو به اتمام رسید. از نیروهای خدمات و برنامه ریزان و دست اندرکاران آن باید تشکرکرد و گفت خسته نباشید. کارکنان, دو ساختمان در کوچه هدایت را تخلیه کردند و به ساختمان شریعتی رفتند.

ساختمان شریعتی واقع است در خیابان شریعتی. بین بانک آینده و شیرینی فروشی نیوشا. ساختمانی در سه طبقه و با درب قهوه ای رنگ. خوبی اش به این است که دوستان میتوانند به مناسبتهای گوناگون بروند و شیرینی تر وتازه و خوب نیوشا را بخرند و کام خود را شیرین کنند.

با این اثاث کشی و تجمع نیروها در ساختمان شریعتی و دفتر اصفهان در کوچه هدایتی مشکلاتی هست که با صبر و بردباری باید حلشان کرد. 1- اینکه فضای کاری محدود است و در هر اتاق و یا سالن چندین نفر نشسته اند که بیشتر از استاندارد است. و مدیریت باید در صدد باشد که فضای آرام تر و بهتری را در آینده فراهم کند. 2- دوستان باید در صحبت کردن دقت کنند و مزاحم دیگر کارشناسان نشوند. کار تخصصی کردن به محیط آرام نیاز دارد. 3- این ساختمان برای اداره طراحی نشده است پس همه چیزش مسئله است. کولرها کشش ندارند. برق ناکافی است. کنتورها و کابل کشی های برق برای این حجم برق و کامپیوتر طراحی نشده اند. لذا شرکت باید نسبت به تأمین برق با آمپر زیاد و سیمکشی مناسب اقدام بیشتری انجام دهد. 4- سرویسهای بهداشتی در حد این همه نیرو نیست.

"چه باید کرد؟" مهم است. کارکنان صبر و همکاری کنند تا مشکلات حل شود. مدیریت بدون از دست دادن وقت نسبت به تخریب ساختمان شماره 2 در کوچه شهید هدایت اقدام کرده و نسبت به ساخت بنائی در خور شرکت ایریسا اقدام کند. از حالا که اقدام کند حداقل تا 3 سال دیگر ساختمان خوبی خواهیم داشت. برای تأمین منابع مالی ایجاد ساختمان, گرفتن وام از شرکت فولاد مبارکه را فراموش نکند. 70درصد شرکت ایریسا متعلق به فولاد است و فولاد باید کمک کند.

دوستان علاقمند هم در رابطه با تمام موارد فوق نظر و پیشنهاد خود را مطرح کنند. مدیران خواهند خواند. حرف شما موُثر است.

/ 22 نظر / 52 بازدید
نمایش نظرات قبلی
همکار

سازمانی که درون هر کسی به فکر خودشه حتما به یه بازو و ناظر در اون سازمان نیازه . مثل ایریسا که کارشناس هرچی از مشکلات و راه حل هاش و حق و ناحقی ها به مدیرش می گه ولی هیچ گوش شنوایی نیست . حداقل بودن حراست به این درد که می خوره . البته من هم مثل شما با همه نظارت بازی ها و محدودیت هایی که حراست برای محیط کار و مسایل خصوصی افراد درست می کنه موافق نیستم . در ضمن پای حراست را شکایات و ناراحتی های پرسنل به شرکت باز کرده ...

عزرائيل

سلام، به نظر من ديگه بسه. اين جماعتي كه ٢٠ سال تو اين شركت هركاري دلشون خواست كردند ديگه بايد بروند جاي ديگه. شركت مال فولاد مباركه هست و هركاري كه دلش بخواهند مي تواند انجام دهد. آقاياني كه در ايريسا مدعي هستند بهتره بروند و براي خودشان شركت بزنند و اين علوم و فنون نيست در جهاني را كه دارند در شركت خودشان توليد كنند و به بازار عرضه كنند. اين آقايان شركتهاي بزرگ IT دنيا را هم در مقابل دانش خودشان كوچيك مي دانند. اگه فكر كرديد كه با رفتن شماها شركت ايريسا و پروژه ها به مشكل بر ميخوره كاملا در اشتباه هستيد. يك زماني تيم فوتبال سپاهان تبديل شده بود به تيم پيشكسوتان و ميگفتند اگر اين بازيكنان نباشند سپاهان ميره دست ٢، ولي يكي مثل استانكو اومد و جوانگرايي كرد و اين آقايان پيشكسوت كه خود را مارادونا و پله ميدونستند را فرستاد بيرون و حالا همه داريد نتيجه اين جوانگرايي را مي ببينيد كه سپاهان شده تيم يك ايران. چه بخواهيد و چه نخواهيد دوره شما تمام شده و بايد برويد تا جوانها بيايند. اگر فكر ميكنيد ميتوانيد نرويد كاملا در توهم هستيد.

امید

این آقا علیرضا چقدر بی منطق و بی ادب تشریف دارن !!جواب منطقی نداره ، یا حرف زشت میزنه یا همه چی رو به مسخره میگیره ! اصلا چنین شخصی ارزش حرف زدن نداره !!مگه میشه مطلق قضاوت کرد در مورد هر پدیده ای ! مگر ادما سیاه یا سفید مطلق هستند ؟بگذریم !!عاقلان دانند!!!!!!!

محمد

آخه احمد جان پارتی بازی و یک سری مسایل و حق و ناحقی ها که توی شرکت پرواضحه دیگه توهم که نیست ولی اینی که این وسط یه سری از این نامدیری مدیران ایریسا استفاده می کنند و مسایلی پیش میارند مثل کار نکردن و توهم نابغه بودن و غیره چیز دیگه ای هست . من خیلی رک و بی پرده بگم کسی مثل جناب آقای ح.ح.ه آدم فنی و خوبیه ولی مدیر نیست و نمی توه مدیریت کنه حتی مسایل ساده رو  و نارضایتی به شدت بالا رو به افزایش

علرضا

در یک جمله .. اقای نجف ابادی خدانگهدار

علی

لازم است همکاران به این موارد توجه کنند: 1-پاداش پایان کار برای بازنشستگان فولاد بیش از دو برابر پاداش پایان کار بازنشستگان ایریسا می باشد 2- بخشی از دریافتی بازنشستگان ایریسا مربوط به ترمیم پاداش پایان کار بخشی مربوط به پاداش های 4ماهه قبل از بازنشستگی که طلب داشتند می باشد وفقط در سال اول قرارداد آنها پس از بازنشستگی ژرداخت می گردد 3- باز نشستگان هیچ مزایایی بجز خقوقشان ندارند4- یادتان باشد که تلاش های بازنشستگان بوده که این شرکت مهندسی رتبه اول کشور را تا اینجا رسانده. جوانان شرکت نمایند با تلاش های خود آن را بهتر نمایند.5- درصورتی که به تجربه وتخصص این افراد نیازی ندارید ویا پاره وقت به آن نیاز دارید رودربایستی نکنید وضمن رعایت احترام آنان از طریق مدیریت منابع انسانی به آنان اطلاع رسانی کنید تا شرکت را ترک کرده ودر جای دیگری مشغول بکار شوند.6- ارزش تجربه و انتقال آن به جوانان را پاس دارید ومکانیزمی جهت انتقال آن فراهم آورید 7- تعدادی از خانم های ستادی شرکت خصوصا در بخش مالی و مسئولین دفاتربه این مسائل دامن می زنند که لازم است ازطرف مدیریت امور اداری با آنان صحبت شود.به امید ایریسای ده هزار نفری

علی

در پست ارسالی قبلی چند اشتباه املائی وجود داشت.لطفا آن را اصلاح فرمائید

همکار

این آقای عزرائیل (کارمند ایریسا)که در حال حاضر در فولاد مبارکه شاغل هستند نظرات بسیار رادیکال دارند در حالی که باید بدانند که لازم است تغییرات ساختاری در سازمانها با دقت و با برنامه و در راستای بکار گیری افراد جوانتر انجام گردد. جایگزینی افراد شایسته نیاز به جانشین پروری مدیران در رده های مختلف دارد.از هر مدیر باید خواسته شود که جانسینانی مناسب و مورد تائید( مدیر بالاتر از آن مدیر) انتخاب و تجربه خود را به آنان منتقل نماید و انجام این کاردر دنیا دارای روشهای علمی و عملی می باشد که وظیفه مدیریت منابع انسانی است که فرایند جانشین پروری را در شرکت جاری نمایند. قرار بود در فولاد مبارکه نیز اقداماتب در این راستا انجام گردد

حسن

آقای نجف آبادی باید متوجه شده باشد که در صورت ادامه رفتار گذشته در جهت باند بازی و حمایت از افراد خاص در شرکت وبا پنبه سر بریدن همکاران قدیم وجدید وعدم تغییرات در ساختار بخش خودو عدم بکارگیری نیروهای جوان مستعد در راستای شناخت وبکار گیری دانش روز دنیا بجای فقط تجربه افراد قدیمی تر.ممکن است مدیریت را بفکر تعویض ایشان بیاندازد.شاید همین حالا هم دیر شده باشد. مسئولین گروه های تخصصی وبازرکانی بخش IS نیاز به تغییر دارند.

نجف آبادی

دوست عزیز حسن آقا شما که افراد قدیمی و جدید و به قول خودت باند بنده را می شناسی و کلیه وظایف را هم می شناسی پیشنهاد و برنامه بده . من نه باند باز هستم و نه باند دارم بر اساس تجربه و نیاز پروژه ها و تخصص افراد مدیران گروه های تخصصی و پروژه ها را تعیین می کنم اگر شما استد لالی داری که افراد بهتر و توانمند تری هستند هم می توانی به بنده و امور اداری ویا مدیریت عامل معرفی نمائی اگر بنده هم خطا می روم و یا روشهایم صحیح نمی باشد به مدیریت عامل هم می توانید شکاین عملکرد بد بد بنده را هم اطلاع دهید. ولی از اینکه بالای گود بنشنید و قضاوت کنید کار صحیحص نمی باشد با آرزوی موفقیت و سلامتی برای تمامی همکاران و ایرسائی بهتر و بدون حاشیه متشکرم