اولین یادداشت با کلمه رمز

این اولین پستی است که برای دسترسی به آن باید کلمه عبور داشته باشید. و نمی دانم که آیا روزی کلمه رمز آن برداشته خواهد شد یا نه؟ داشتن کلمه رمز میتواند محاسنی داشته باشد و معایبی.

فکر نمی کنم که این رمز دار بودن و خصوصی بودن پستها برای من مزیتی باشد. چون من همه حرف های خودم را نوشته ام و قبلاً شما خوانده اید. شاید بتوانم فقط کمی بی پروا تر بنویسم. این هم در خون من نیست.

آری از این پس خیلی ها نمیتوانند این نوشته را بخوانند. و گناهش به گردن آنان که خیلی دلسوزند. دلسوز ها حالا باید به حرف بیایند و حرف ها و انتقادات خودشان را به من بگویند تا در این محیط بسته برایشان درج کنم.

به استحضارتان برسانم که این روش رمز گذاری تنها امکان من در پرشین بلاگ بود و امکان دیگری برای اینکه هر کس یک کلمه عبور شخصی برای خودش و برای همیشه داشته باشد وجود نداشت. کلمه عبور این پست برای همه یکسان است. برای پست های بعدی هم باید دوباره زحمت بکشید و کلمه رمز را از من بخواهید. شاید هم تا چندین پست همین باشد. باید ببینم اوضاع چطور میشود و با توجه به شرایط تصمیم بگیرم.

در هر صورت دست و بال من بسته شد. و همه کس نمیتواند به راحتی به مطالب وبلاگ دسترسی داشته باشد. البته کامنت گذاری و نظر دادن آزاد است و اگر من تأییدش کنم همه به آن دسترسی دارند.

شما میتوانید کلمه عبور را در اختیار همکار و هم اتاقی خود قرار دهید. اما این کار را نکنید تا من بتوانم یک ارزیابی بهتری از اوضاع داشته باشم.

الان که این پست را مینویسم فقط تعداد 7 نفر از همکاران درخواست کلمه عبور کرده اند. از این عزیزان که هم زن هستند و هم مرد تشکر میکنم که مرا قابل دانستند و درخواست دادند. البته بعضی ها هم میخواهند بدانند کجا چه خبر است که حق آنان است, بماند برای بعد و در هر صورت ممنون دار آنها هستم. البته تعداد رمزداران کم کم اضافه خواهد شد.

برویم سر اصل مطلب که قول داده بودم به یک کامنت از پست قبلی جواب بدهم. جواب آنکسی که نوشته بود: "ببخشید بعد چهارسال شرکت نمیخواد لولهای عقب مانده را بده؟دستشون واقعا درد نکنه"

شاید این کامنت فقط پرسش یک نفر نباشد و تعداد زیادی منتظر پاسخ آن باشند. کسانی که خود منتظر گروه شغلی جدید هستند. احتمالاً شخص شما هم که مشغول خواندن این متن هستید , جزو کسانی هستید که مدت هاست گروه شغلی نگرفته اید و نمیدانید چرا ارتقاء نداشته اید و حتی نمیدانید کی گروه خواهید گرفت.

احمد فقط کاری که میتواند بکند این است که از مدیران بخواهد تا جواب شما را بدهند و شما را قانع کنند و کمی مسئله گروه شغلی را شفاف کنند.

آری مدیران عزیز بخود آیید و آیین نامه ارتقاء گروه شغلی را در صورت وجود به اطلاع کارکنان برسانید و برای هر کارمندی موقعیت فعلی اش را ترسیم کنید و او را به آینده خودش امیدوار کنید. هر سرپرست و مدیری موظف است که کارمند تحت سرپرستی خود را از وضعیت گروه شغلی اش آگاه کند. اگر این کار را نکنید کارکنان دلسرد و نسبت به ترک شرکت اقدام میکنند. و اگر هم از شرکت نروند بهره وری آنان پایین میآید.

البته صرف داشتن آیین نامه هم کافی نیست. مهم اجرای آن است و مدیران هر واحد خصوصاً مدیر نیروی انسانی مسئول این کار هستند و باید جوابگو باشند. مدیر نیروی انسانی باید خیلی بر روی این کار وقت بگذارد. و متأسفانه مدیر امور نیروی انسانی چندین وظیفه مهم بر گردن دارد  که هر کدام نیروی خاص خود را نیاز دارد.

هم مدیر گروه تخصصی است و هم مدیر پروژه است و هم مسئول نیروی انسانی. این بدان معنی است که دو پوزیشن شغلی مهم مدیر پروژه و گروه تخصصی که میتوانست 2 نفر دیگر را کاملاً راضی نگهدارد توسط فرد سومی اشغال شده است. مشکلات شرکت هم که کم نیست و گره های فراوان هست که ایشان باید باز کند و معلوم است که نمیرسند همه وظایف خود را در حد اعلی انجام دهند. پر کاری ایشان خوب است و ایشان بیگناه است. گناه بر گردن آقای مدیرعامل قبلی است که میخواست از آب کره بگیرد و هر کس چندین کار داشته باشد. و این را نمیدانست که کار تخصصی است و تفکیک وظایف مهم است و نمیدانست که یک نفر نمیتواند با یک دست چند هندوانه بلند کند. البته این نوشتار از شایستگی و خوبیهای مدیر نیروی انسانی کم نمیکند.

یک مدیر گروه تخصصی باید به فکر غنای گروه تخصصی باشد. باید به فکر آموزش گروه باشد. به فکر مشکلات و گروه شغلی آنان باشد و به فکر جانشین پروری باشد و ده ها مسئله دیگر. ما باید کارها را تخصصی کنیم و هر چه بیشتر به غنای آن فکر کنیم. ولی مدیر عامل قبلی اینچنین فکر نکرد و شد آنچه که شد. به مدیر عامل فعلی هم خالصانه توصیه میکنم که به نیروی انسانی و مدیریت آن اهمیت بدهند. بهره وری این نیست که یک نفر چند کار را انجام دهد بلکه آن است که یک نفر در تخصص خود به عمق برسد و تخصص خود و گروه خود را غنی کند.

هر چه از اهمیت مدیریت نیروی انسانی بگویم و بنویسم کم است. از خدا میخواهم به ما کمک کند تا بتوانیم وظایف خود را به نحو احسن و با بهره وری بالا انجام دهیم. ایریسا در تمام زمینه ها محتاج کار صادقانه و علمی است.

/ 1 نظر / 2 بازدید
رسول

خوب است که این پست را همه بخوانند حیف شد که روی آن رمز گذاشته اید.