نوروز خجسته باد

بزودی یکسال گذشت. همین دیروز بود که برای نوروز 88 آماده میشدیم و امروز برای نوروز 89 آماده میشویم. و این عمر ماست که میگذرد.

عمر گران میگذرد خواهی نخواهی  ---  سعی بر آن کن نرود رو به تباهی

همزمانی نوروز با نو شدن طبیعت این نوید را میدهد که تا طبیعت نو میشود نوروز هم هست. نوروز با تمام سنت های نیکویش. مواردی از این نیکوئی ها را بر میشمارم. مواردی که سازنده هستند و برای بهبود.

اول. سنت دید و بازدید. شتافتن به دیدار بزرگترها. پدر و مادر. پدربزرگ و مادر بزرگ. دوستان و آشنایان. که حداقل سالی یک بار از دوستان قدیم و فامیل دور و نزدیک دیدن میکنیم و به دیدار آنها میرویم.

دوم. سنت خانه تکانی که قبل از سنت اول بدان میپردازیم. محیط زندگی خود را از آلودگی پالایش میکنیم و به زیبائی ها آرایش. و بهترین ها را فراهم میآوریم و گل و ماهی و سبزه و شادمانی و شیرینی را برای خانواده و دوستان آماده میکنیم تا با آشنایان ساعاتی را کنار هم باشیم.

خانه خود را تکانی میدهیم. و شایسته است که محل کار خود را نیز آراسته سازیم. امروز 25 اسفند این پست را درج میکنم و همکاران ارجمند چند روزی فرصت دارند که میز کار و اتاق کار خود و کمد هایشان را تمیز کنند. کاغذها و مدارک اضافی را دور بریزند و مدارک خود را مرتب کنند.

من کمد هائی سراغ دارم که چند سال است درب آنها قفل است و کسی از درون آن خبر ندارد حتی کلیددار آن کمد، فراموش کرده که کمدی در جائی دارد. من مکانهائی را در دفتر اصفهان سراغ دارم که چندین سال است گردروبی نشده است. و میتوانی دستت را دراز کنی و بر روی آن گرد و غبار ، یک عبارت به یادگار بنویسی که "مرا تمیز کنید".

حتی نه تنها خانه تکانی فیزیکی که امروز به خانه تکانی مجازی هم نیاز است. سری به محتویات کامپیوتر خود بزنید. آیا پرونده های اضافی ندارید؟ آیا همه پرونده ها درست دسته بندی شده اند؟ پرونده های شخصی. پرونده های اداری. تصاویر و فیلم ها. کلیپ ها و موسیقی ها.

آیا کتابی پیرامون فنگ شوئی خوانده اید؟ که در آن اشاره شده است موارد زیادی هست که سالیان درازی است از آنها استفاده نشده و باید دور ریخته شوند. آیا اصول آراستگی 5S را به خاطر دارید؟ آیا نباید در این فرصت خوب شب عید به این اصول برگردیم و محیط خود را آراسته کنیم و انرژی مثبت در خود و همکاران بوجود آوریم.

سوم. رسم عیدی دادن است که به بچه ها و کوچکترها عیدی بدهیم. عیدی دادن یعنی خرید محبت و مهربانی. یعنی کاشتن بذر عشق و امید و شادمانی در دل بچه ها. مخصوصا به بچه هائی که پدرانشان تهی دست اند. از شما خواهش میکنم عیدی دادن را فراموش نکنید. خود ما مگر انتظار عیدی و پاداش پایان سال نداشتیم؟

چهارم. آخر سال حساب ها را میبندند و به حسابها رسیدگی میکنند. و یک ارزیابی میکنند از سالی که گذشت و برای سال آینده بودجه میدهند و برنامه ریزی میکنند برای داشتن سالی پربارتر و بهتر.

آیا ما شخصا این رسیدگی به حساب خود را داریم؟

آیا شرکت ما یک ارزیابی کلی برای عموم کارکنان و یک ارزیابی تخصصی برای مدیران و دست اندرکاران دارد؟ آیا یک نشست تخصصی برای ارزیابی سال 88 و برنامه ریزی برای سال 89 داریم. آیا مدیریت ارشد ما یک پیام نوروزی خواهد داشت  که سال 88 چگونه گدشت. نقاط قوت و ضعف ما چه بود؟ و برای سال آینده میخواهیم چه کنیم؟ آیا عشق و امید به آینده را در دل کارکنان بارور خواهند کرد؟

از رقبای کامپیوتری خود بیاموزیم. که در اخبار روز 23/12/88 چنین آمده است:گردهمایی پایان سال گروه .... پنج‌‌شنبه گذشته با حضور بیش از هشتصد نفر از کارکنان این گروه از سراسر کشور، در سالن اجتماعات برج میلاد تهران برگزار شد.

در این مراسم ابتدا فعالیت‌ها و موفقیت‌های شرکت در سال 88 در قالب یک فیلم کوتاه بررسی شده و سپس تعدادی از حاضرین در سالن، دستاوردهای کلان گروه را از دیدگاه خود برشمردند.
در ادامه مراسم،  مدیرعامل این شرکت، ضمن ارائه گزارشی از روند مثبت شاخص‌های موفقیت شرکت در تمام زمینه‌های مربوط به نیروی انسانی، شاخص‌های مالی، کیفیت محصول و ارتباط با مشتریان، اهداف کلان شرکت برای سال 89 را تشریح کرد.
همچنین ، رییس هیات مدیره گروه ... نیز دیدگاه‌های هیات‌مدیره را در مورد فعالیت سال جاری بیان کرده و مدل‌های توسعه و بهبود فعالیت‌ها در سال آتی را ترسیم کرد.

من عمدآ زیر عباراتی خط کشیدم تا بگویم چقدر سؤال میتوان مطرح کرد و دلم میخواهد دوستان و مدیران محترم به این موارد توجه کنند.

تا پنجم فروردین که پست بعدی را مینویسم همه شما را به خدای یکتا میسپارم و برایتان آرزوی سلامتی دارم و امید که تعطیلات خوش بگذرد. در این ایام که همه برای هم پیامک میفرستند و آن را فوروارد میکنند شما هم احمد آقا را یاری کنید و این پست را برای همکاران ایریسا بفرستید. ممنون و صد ممنون.

/ 5 نظر / 5 بازدید
همکار

سالي خوش و پربرکت را براي شما و همه ايريسايي ها از خداوند متعال خواستارم.[گل][گل][گل][گل][گل][لبخند]

الف ب

عید همه مبارک. پیشنهاد خوبی دادید که انشاالله از سوی مدیران اجرایی شود.

آنتونیو باندراس!!

نفس باد صبا مشك‌فشان خواهد شد عالم پير دگرباره جوان خواهد شد

دوست

سلام احمد آقاي گل.... ، نوروز بر شما ، خانواده محترمتان و همه ايريسايي ها و خانواده بزرگ ايريسا مبارک . براي همه آرزوي سلامتي ، تندرستي و موفقيت دارم.

همکارقدیمی

با سلام وتبریک سال نو وهمچنین یکمین سال تولد احمد آقا . آررزوی سلامتی برای همه کارکنان ایریسا وخانواده هایشان دارم.