ایریسا و فولاد مبارکه

دلیل ناراحتی ام بماند برای بعد. اما حالا میخواهم از گذشته بنویسم. از آن زمانی که ایریسا تشکیل شد. از سال 1373 که تعدادی از کارکنان فولا مبارکه که در بخش EDP کار میکردند و این کارکنان تصمیم گرفتند به ایریسا بیایند و ایریسا تشکیل شد. هر کس به دلیلی آمد. که همه به امید درآمد بهتر و رشد بهتر و پیشرفت بیشتر و خدمت بیشتر به شرکت ایریسا آمدند. 

حالا سالیان دراز از آن انتقال میگذرد. در این مدت 19 ساله نیروهای انتقالی در پروژه های مختلف خدمت کرده اند. به صنایع فولاد کشور فراوان خدمت رسانی کرده اند. به فولاد مبارکه و فولاد خوزستان و فولاد خراسان و ده ها کارخانه و صنعت دیگر سیستم داده اند. و در این سالیان زحمات وسختی های زیادی کشیده اند.

آری, دوستان انتقالی خدمت کرده اند. با سیستمهای مختلف کار کرده اند. متخصصین متبحر و با سابقه ای شده اند. رشد علمی فراوان کرده اند. صدها نفر را آموزش داده و پرورش داده اند. که آن آموزش دیده ها حالا در سطح کشور و یا خارج از کشور مشغول کارند.

ایریسا و دوستان انتقالی به همه اهداف خود رسیده اند. اما به یک هدف که درآمد و رفاه بیشتر و زندگی بهتر و آسایش زن و فرزند نرسیده اند. و این در حالی است که چندین برایر همطرازان خود که در فولاد مبارکه ماندند زحمت کشیده و رنج برده اند.

طی این سالها حوادث بسیار بر سر ایریسا و کارکنان آن اعم از انتقالی و غیر انتقالی آمده است. و طوفان ها و بحران ها را دیده و از سر گذرانده اند.

آنچه گذشته را فراموش کنیم و زمان حال را دریابیم. زمان حال را دریابیم که ایریسا عمده سهامش متعلق به فولاد مبارکه است. و مدیریت آن تماماً به دست فولاد مبارکه است. هیئت مدیره را فولاد تعیین میکند و حتی مدیر عامل ایریسا را فولاد انتصاب میکند.

با این اوصاف و آنچه طی سالیان گذشته پیشآمد کرده است. ایریسا فرزند فولاد مبارکه و شرکتی از شرکتهای زیر مجموعه فولاد مبارکه است. البته من دلم میخواست و میخواهد که ایریسا یک شرکت خصوصی کاملاً مستقل باشد. ولی امور به دلخواه من نیست. حال که واقعیت نه به دلخواه من است و ایریسا همه چیزش بسته به فولاد است, میتوانم مواردی را به عنوان خواسته کارکنان مطرح کنم. و فولاد هم باید آنها را به پذیرد وگرنه مشکلات آتی ایریسا دامن او را خواهد گرفت. موفقیت ایریسا موفقیت فولاد است و شکست آن شکست یکی از شرکتهایش.

مدیریت فولاد مبارکه وضعیت درآمد کارکنان خودش را با کارکنان ایریسا مقایسه کند. حقوق و دستمزدشان را مقایسه کند. حجم کارشان را مقایسه کند. تا متوجه شود که کارکنان ایریسا درآمد بسیار کمتری دارند. پاداش هایشان در طول سال را مقایسه کند. کارکنان ایریسا امسال هنوز پاداش 4 ماهه خود را دریافت نکرده اند. در حالی که هر سال باید سه پاداش 4ماهه دریافت کنند.

فولاد مبارکه به مناسبت سالگرد بهره برداری از فولاد مبارکه که 23 دی ماه است به هر کارمندش60 هزار تومان بن کتاب داده است. آیا کارکنان ایریسا بیشتر از کارکنان فولاد به کتاب تخصصی نیاز ندارند. فولاد مبارکه با بهانه و بی بهانه به کارکنانش پاداش میدهد. به مناسبت میلاد پیامبر اسلام حضرت محمد صلوات الله علیه مبلغ 300 هزار تومان به هر کارمندش هدیه داده است. آیا ایریسا هم میتواند چنین عمل کند؟ اینها 2 نمونه بود و ده ها از این نمونه وجود دارد که شاید شما بهتر از من بدانید.

از انصاف دور نشوم که مدیریت ایریسا و خصوصاً آقای مهندس شهریاری مدیر عامل محترم ایریسا هم بسیار علاقمند است که به کارکنان رسیدگی و پاداش داده شود اما دستش بسته است.

برای اینکه به بحثم ادامه دهم لازم است ابتدا به این اطلاعیه نظری با اندک تأمل بیندازید:

 

 

پس از اینکه فولاد مبارکه سهام ایریتک در ایریسا را خرید, به شدت سهام ایریسا سقوط کرد و الان سهام آن خریداری ندارد. و این در حالی است که سهام فولاد مبارکه در بورس طی سال جاری ارزشش دو برابر شده است. کارکنان فولادمبارکه هر کدام چندین هزار سهم از فولاد مبارکه دارند و روز به روز سرمایه شان اضافه میشود. اما ارزش سهام کارکنان ایریسا روز به روز کمتر میشود. آیا فولاد مبارکه نباید به فکر سهام ایریسا باشد؟

فولاد مبارکه میخواهد مبلغ کمکهای بلاعوض خود را به 3برابر افزایش دهد. کمک های بلاعوض که هنوز نمیدانم به کجا خواهد بود؟ به مدارس؟ به موسسات خیریه ؟ به مساجد؟ به شهرداری ها؟ به فرمانداری شهرستانهای اطراف ؟ به شرکتهای زیر مجموعه ؟ به افراد بی بضاعت ؟ یا ....

آیا فولاد مبارکه حاضر است به ایریسا کمک بلاعوض کند؟ ما کمک بلاعوض نمیخواهیم . آیا حاضر است به ایرسا وام بدهد تا یک ساختمان شایسته کارکنانش بخرد. کارکنانی که بخشی از آنها در 2 ساختمان اجاره ای با حداقل امکانات و فضا به سر می برند.

از مدیریت ایریسا درخواست میشود این موارد را به اطلاع آقای دکتر سمیعی نژاد مدیر عامل محترم فولاد مبارکه برساند. از ایشان دعوت کند تا با کارکنان ایریسا جلسه ای داشته باشند. تا کارکنان ایریسا مشکلات خود را بگویند. ایشان که دلسوز ایریسا است و میخواهد ایریسا به عنوان یک شرکت برتر باشد لازم است با کارکنان ایریسا یا نمایندگان آنان صحبت کند. یک جلسه مشترک به نفع همه است. از من گفتن بود.

/ 11 نظر / 181 بازدید
نمایش نظرات قبلی
از ایریسا

سلام به همه همکاران : این روزها که همه خبر ها واسه ایریسایی ها خبر بده برای بچه های قرارداد مستقیم خبر خوبه . آره می خوان حقوقشونو قبل از اتمام سال 25 درصد افزایش بدن . ایشالا مدیریت ایریسا هم به جای جواب هایی که جدیدا در تمام سطح مملکت مد شده و مدیر ها میدن یه فکری به حال این پرسنل می کرد و با مدیریت مجتمع فولاد راجع به این قضایا صحبت میکرد ... مرسی که متنو خوندیدن و ایشالا یه روزی هم واسه ما همه خبرها خبر خوب باشه

ایریسا

سلام به همه مدیران شرکت یادتون هست وقتی بچه های پروژه نگهداری فولاد مبارکه می خواستند قرارداد مستقیم بشند چقدر رفتین مجتمع و التماس کردید که توی ایریسا بمونید . خیلی حیف شد که یکی از نون آورترین پروژه هامون را به خاطر ندونم کاری 4 تا مدیر از دست دادیم . ولی برای اون همکاران که قرارداد مستقیم شدند خیلی خوب شد . حقوقشون بیشتر شد و دیگه این تبعیض های بدون منطق که داره ایریسا را تبدیل به یک دیوونه خونه می کنه نمی بینن. کاش گذاشته بودید که پرسنل پروژه ERP ذوب آهن هم قرارداد مستقیم شده بودند.شما که نه لول می دید و نه پاداش چرا اجازه ندادید اونا هم قرارداد مستقیم بشند.

امروز با خبر شدم که همکاران محترمی که در پروژه فولاد مبارکه _طرح ارتقا کار کرده اند در پرفراژ دیماه آن ها یک آیتم حقوق پرداخت شده که در واقع پاداش پروژه فولاد مبارکه بوده است . خیلی از همکاران در این پروژه کار نمی کنند و بنابراین این پاداش به آنها تعلق نگرفته است . سئوال من از آقای نجف آبادی این است که مگر پرسنل حق انتخاب این که در چه پروژه ایی فعالیت کنند را دارند که حالا که بحث پاداش مطرح می شود این مبلغ به گروه خاصی تعلق می گیرد . آقای نجف آبادی در گروه شما کسانی فعالیت دارند که از زمان آقای گراکویی تا کنون هر پروژه ایی غیر سود آوری که در شرکت وجود داشته فعالیت کرده اند و کارشان را به بهترین صورت ممکن انجام داده اند و هرگز آنچنان که لایق آنها بوده از آنها تقدیر نشده است . "چشمها را باید شست طور دیگر باید دید" بهتر است که جناب آقای نجف آبادی تغییراتی را در افکارشان به وجود آورند

عبدا...

در بحث قرارداد مستقیم به نفع خیلی از بچه ها با سنوات پایین شد . ولی یه سر به اونایی بزنین که بالای 20 سال سابقه داشتند و الان حقوقشون با اون نفر یه سال سابقه یکی شده و 1.5 سال هم ازش میگذره و هیچ اتفاقی نیافتاده که امیدوارم این مسئله بزودی حل شه و سنوات بچه ها رو لحاظ کنند تا بحقشون برسن !گرچه ازشون تعهد گرفتن که نسبت به سابقه کارشون نباید ادعایی داشته باشند . نکته دوم که میگین تبعیض : بله تبعیض هست در همه جا هم هست ! در ایریسا هم هست ولی خدا وکیلی نگید تو مجتمع نیست !در بچه های مجتمع قدیمیا رو میگم !اونی که توانمنده با اونی که هیچ توانایی نداره و تلاشی نمیکنه مثل هم دیده میشن !برید خودتون سوال کنید !در مورد قرارداد مستقیما که دیگه بی عدالتی بیشتره !همه با هر سابقه های که داشتند چه یکسال چه 22 سال گروهشون شده 12 و حقوقشون یکیه ! سه سال( از اولین گروهی که قرارداد مستقیم شدن ) هم هست که بهشون میگن درست میشه ولی هنوز هیچ !!تازگی قرارداداشون داره یکساله میشه. من از ایریسا یا هیچ کسی دفاع نمیکنم اما آگاهانه نظر بدین اینکه شرکت ضعیف عمل کرده و بچه ها رفتن حرفی نیست !اونایی که رفتند هم ایشاللا همیشه موفق باشن

اتوماسیون

آقای سمیعی نژاد مدیر عامل فولاد به مناسبت ولادت حضرت محمد و امام صادق و سالروز پیروزی جمهوری اسلامی مبلغ سیصد هزار تومان و به مناسبت تاسیس فولاد مبلغ یکصد هزارتومان در بهمن ماه به حساب تمام پرسنل رسمی و قرار داد مستقیم واریز کرد در ضمن مبلغ یکصد هزار تومان به مناسبت روز 9 دی(بیعت با رهبری)نیز به حساب تمام پرسنل رسمی و قرار داد مستقیم واریز کرد روز زن / تولد حضرت علی/پاداش رکورد/وام سه میلیونی به تمام پرسنل /ویلای چادگان/ویلای نوشهر/هتل مشهد/حق سفر آنچنانی و.... ولی ایریسا با یک گل شیرینی به مناسبت تولد حضرت محمد /دادن نیم گروه بعد از این همه ارزیابی به کسانی که باید حداقل یک گروه می گرفتند/پاداش 4 ماهه که ندادند که خدا شکر ندادند البته پاداش 4 ماهه باید به پاداش مدیران تغییر یابد(پانصد تومان به یک کارشناس دو میلیون به مدیر مربوطه) بی عدالتی در ایریسا بسیار است

امید

بابا من نمیدونم این چه شرکتی هست که اسمش بین المللیه اما کارشناساش ( البته نه همه ) کوچکترین تحلیل کارشناسی ندارن بابا تا کی میخواین خودتونو با فولاد مبارکه مقایسه کنید !فولاد مبارکه ای که در یک بازار غیر رقابتی کار میکنه ، از رانت دولتی استفاده میکنه ، روی محصولات مشابهش تعرفه واردات میذارن ، مالیات رو 10 درصد میده ، پول رو الان میگیره 6 ماه یعد جنس رو تحویل میده و ..فقط اونه که ورق تو این مقیاس تو کشور تولید میکنه و 1000 تا تفاوت دیگه !!حالا هی بشینید بگید که آقای سمیعی نژاد از "پر شالشون ) به مناسبتهای مختلف کیسه زر به حساب پرسنل ریختن !! چرا ایریسا رو با شرکتهای خصوص دیگه که ور شکست شدن و حقوق عقب افتاده دارن و تعدیل نیرو کردن مقایسه نمیکنین !همین ایریتک که خرداد گذشته 300 نفر از کارشناساش رو اخراج کرده از این مقایسه با مجتمع چی عایدمون میشه این همه آدم دارن توشرکت های خصوصی و دولتی کار میکنن !یا ما میتونیم تو یه شرکت خصوصی و دولتی دیگه با حقوق بالاتر و بدون تبعیض جذب بشیم که خب موندنمون تو ایریسا احمقانه است یا اینکه نمیتونیم و فقط بلدیم غر بزنیم شما هم اگه میتونی برو خودتو بنداز تو فنس فولاد مبا

جواب امید

نگارنده امید(پیام قبلی)از اینکه پیام آخر اینجانب (البته پاداش 4 ماهه باید به پاداش مدیران تغییر یابد(پانصد تومان به یک کارشناس دو میلیون به مدیر مربوطه) به مذاق شما خوش نیامد عذر میخواهم اما به هنگام تاسیس ایریسا اینگونه قید شده بود که میزان پرداختی به ایریسا باید همتراز نفر فولاد مبارکه باشدو....

امید

جهت اطلاعتون این تعهد فقط مربوط به اون 69 نفری بود که به ایریسا آورده شدند و به مدت سه سال هم اینگونه بود تا اینکه رشد حقوق ومزایای فولاد مبارکه سریعتر و بیشتر شد ! تو قرارداد بقیه که همچین چیزی نوشته نشده است . گفتم بحث من جانبداری از شخص حقیقی و حقوقی نیست یا اینکه پاداش عادلانه تقسیم میشه یا نه ! مخلص کلام من این است که کارشناسانه و منصفانه و با اطلاع نظر بدیم نه از روی احساس و غیض!! باید یاد بگیریم که واسه حرفی که از دهنمون بیرون میاد ارزش قائل شویم !واسه همینه که همه میان اینجا نظر میدن نه جایی که ردی ازشون باشه ! چون حاضر نیستیم پای حرفمون وایسیم

یکی از ایریسا

مجتمع کمترین امکانات تفریحیشم از ما دریغ میکنه چه برسه به پاداش و کمک مالی !!!

3*

واقعا شما دیگه کی هستید از یه دسته آدم تحصیل کرده قبیحه ، چرا فکر میکنید فولاد مبارکه باید ایریسا را بداره ، چرا چشمتون به امکانات فولاد هست؟ - چرا ایریسا هستید ، اگه میتونید و عرضه اش را دارین خوب برین امتحان بدین - قبول شین - برین مجتمع. شما که ادعاتون ....- به نظرم بهتره بگین : با اینهمه پروژه و کار چرا 2 مون گرو 1 و....کجای کار اشکال داره که از پس حقوق و مزایا بر نمی اییم و هزاران حرف دیگه ..... و جوابش تو نحوه مدیریت نیروها ست ....