نامه ای از یک دوست اتوماسیونی پیرامونE

با تشکر از ایشان, بدون اینکه توضیحی بیشتر داشته باشم عین نامه ایشان بدون ذکر نام شریف ایشان درج می شود:

 جناب احمد آقا

در رابطه با پستی که برای E گذاشته بودید و نظراتی که دوستان برای آن نوشته بودند لازم دیدم مواردی را به اطلاع همکاران برسانم که برای جنابعالی می فرستم . در صورتی که صلاح دانستید می توانید منتشر کنید.

در ضمن گرفتن اطلاعات در خصوص این گونه موضوعات بسیار ساده تر از آن است که ابهامی برای همکاران ایجاد نماید. همه می توانند در صورتی که چنین سؤالاتی دارند از مدیران خود بپرسند و مدیران موظف به راهنمایی هستند.

 پیروز باشید

با توجه به مطالبی که نوشته شده ، چند سطری در رابطه با E برای اطلاع رسانی در شرکت می نویسم :

1 – تعریف و روش محاسبه E :

E هزینه استاندارد هر گروه شغلی است که برای هر گروه شغلی محاسبه می شود و بیانگر هزینه یا نرخ نفر ساعت هر گروه شغلی در شرکت می باشد و کاربرد اصلی آن برای محاسبه بهای کار, در مناقصات می باشد.

توضیح روش محاسبه با جزئیات، پیچیده تر از آن است که  در اینجا بطور کامل توضیح داده شود و اگر کسی علاقمند باشد می تواند از مدیران مربوطه خود بپرسد ولی اصول محاسبه آن به شرح زیر میباشد:

مجموع هزینه ها شامل {هزینه های ثابت پرسنلی ( 4 آیتم ثابت حقوق ) + آیتم های متغیر حقوق ( سنوات، سرپرستی، غذا، عیدی، پاداش، مسافرت، بیمه سهم کارفرما، مرخصی، پاداش و ....)  + سهم هزینه های عمومی، اداری و تشکیلاتی و ستاد} تقسیم بر نفرساعت عملیاتی  در هر گروه شغلی E را به دست می دهد.

لازم به توضیح است که اقلام هزینه ای تا آنجا که بنده اطلاع دارم بیش از 40 مورد می باشند که تمامی آنها در اینجا قابل ذکر  نیستند و بسیار واضح است که مبالغی هم نیستند که به افراد پرداخت شوند ولی هزینه می شوند و به همین خاطر است که این مبالغ بیش از 2 برابر دریافتی نفرات است.

در صورتی که در این رابطه سؤالی باشد بنده در حد اطلاعاتی که دارم در خدمتم.

2 – در رابطه با کاهش E ، همانطور که گفته شد بخش قابل توجه این هزینه ها, هزینه های پرسنلی است که قابل کاهش نیستند مگر اینکه بخشی از دریافت های پرسنل کاهش یابد !!

3 – در اداره شرکت همواره هزینه و درآمد در کنار هم معنا پیدا می کنند و نه بطور مستقل. در حقیقت وضعیت شرکت را نسبت درآمد به هزینه است که مشخص می نماید و به تجربة بنده اگر ما بتوانیم در حد قابل قبولی کار داشته باشیم می توانیم به بازدهی قابل قبولی هم برسیم و در زمان هایی که حجم کار کمتر از ظرفیت می شود بازدهی هم زیر سؤال می رود. در این صورت با فرض ثابت بودن تعداد پرسنل و هزینه های آنان، نسبت درآمد به هزینه کم شده و باعث کاهش سود و در نتیجه پاداش پرسنل می گردد.

4 – همانطور که در بخش های بالا گفته شد E هزینه استاندارد شرکت است و نظر همکار گرامی جناب آقای آذرمگین که فرموده اند " اگر از تخصص ها درست استفاده شود E کاهش می یابد "، درست نیست و این مورد می تواند بازدهی را افزایش داده و موجب افزایش نسبت درآمد به هزینه گردد.

/ 11 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عباس

ادامه . . . قبل از انقلاب به رییس کل بانک صادرات گفتند از شعبه های مختلف دزدی می شود و باید برای تمام شعب نگهبان گذاشت . گفت بروید حساب کنید حقوق نگهبان ها در سال چقدر می شود . رفتند حساب کردند و گفتند سالیانه حدود ده میلیون تومان (مثلا) حقوق نگهبان ها می شود . پرسید مبلغ دزدی یکسال گذشته چقدر بوده است ؟ گفتند حدود یک و نیم میلیون تومان . . . گفت بگذارید بدزدند !

علی ع

با تشکر از توضیحات خوب همکارمان یک سوال برای من ایجاد شده آیا این E نقشی در تعیین قیمت پیشنهادات ما در مناقصات دارد یا نه ؟ اگر جواب مثبت است یک لوپ مبنی بر افزایش E در اثر نبود کار در یک سال و اثر آن در سال بعد که منجر به افزایش قیمت پیشنهاد می شود و افزایش قیمت پیشنهاد منجر به شکست در مناقصه و همچنین افزایش شکست منجر به کاهش در آمد و باز بالا رفتن E می شود .... این لوپ چگونه حل می شود؟؟

امید

سلام نمیدونم این E را از کجا درآوردید ولی ما همیشه این را داشتیم و اسمش هم بود "هزینهء نفر ساعت". چیزی که این وسط گول زننده است٬ این است که مالی شرکت هیچوقت دربارهء نفر ساعت شفاف نبودند. من نمیدونم جدیدا این قضیه تغییر کرده جدیدا یا نه ولی ما در گذشته فقط بر مبنای اعتماد هزینهء هر گروه شغلی را از مالی میگرفتیم و در محاسبات ستفاده میکردیم ولی واقعا من از مهندس طاهری میخوام که یک آدم مستقل انتخاب کنند تا بره ببینه واقعا این عددایی که میگن درسته یا نه. دوم اینکه یه حساب سرانگشتی مشخص میکنه که بهترین راه کم کردن هزینه ها یه سری اقدامات انقلابی هست. outsource کردن بعضی خدمات٬ تعطیل کردن بعضی دفاتر و ساختمانها و اجاره دادن آنها٬ حذف سفرهای بیمورد خارج از کشور٬ تغییر در نمودار سازمانی جهت حذف پست های بی مورد جهت اطلاع این را هم عرض کنم که هزینه هیچ ربطی به اینکه شرکت کار داشته باشه یا نداشته باشه نداره.

امید

ضمنا احمد جان دیدم در مطلب قبلی آسمان را به ریسمان بافته ای و گفته ای ساعاتی که ما وبگردی میکنیم و یا با موبایلمان حرف میزنیم ... دوست عزیز٬ معلومه که در قسمت فروش و پیشنهادات کار نکردی و برای همین برای خودت میبافی. من اگه اجازه بدی به زودی یک مطلبی در این زمینه برات میفرستم. تا روشن شی فقط بطور خلاصه بگم در محاسبه و تخمین یک کار جدید نفر ساعتهای از سرپرست گروههایی تخصصی گرفته میشه و اونها وقتی عدد میدن فرض را بر ۸ ساعت کار مفید میگذارند مطابق با استانداردهای صنعت ( و نه لزوما ایریسا) به این معنا که پیاده سازی یک کار مثلا ۲۰۰۰ نفر ساعت تخمین زده میشه. مدیری که این تخمین را میزنه فقط مبنا را استادندارهای کاری ایریسا قرار نمیده بلکه از خودش میپرسه شرکتهای رقیب این کار را چند ساعته انجام میدن. بعد این عدد در همون ضریب کذایی شما E ضرب میشه و با سخت افزار جمع میشه. ریسک ها و سود شرکت بهش اضافه میشه و به مشتری عرضه میشه. یعنی در این پروسه موبایل بازی کردن و وبگردی کارمند هیج اثری نداره. بعد که انشاءالله کار را برنده شدیم این دیگه هنر کارمند هست که هم موبایل بازیش را بکنه و هم کار را به مدیر پروژه تحویل بده. حالا

امید

چی شد مطلب قبلیم را سانسور کردی؟ اگه واقعا طالب تغییر هستی بگذار منتشر بشه. اینها چیزهایی هست که شرکت را از خاک بلند میکنه.

آزرمگین

سلام یکی از کارفرماها می گفتند، "ایریسا می تواند زیمنس ایران باشد!" برای من جالب بود که نگاه از بیرون کارفرماها به ویژه مشتریانی که سال ها است با ما کار می کنند این گونه باشد. کارفرمای دیگری، اخیرا به همتای خود می گوید "اگر می خواهی کارت حل بشه برو سراغ ایریسا!" و از این نمونه ها شما هم بسیار دارید. مدتی هست که خیلی خسته ام. اما این حرفها به من امید می دهد. موفق باشید.

مطلع

هفته گذشته روز يکشنبه برای امور بازرگانی پرزنت نحوه محاسبه E برگزار گرديد.

امید

ما که خارج از کشور هستیم میبینیم که شرکتهایی با استعداد پایینتر از ایریسا چه رسم و اسمی از خودشون در کردند. کارهایی که بچه های ما در MIS می کنند را در دنیا فقط چند شرکت میتونند کار کنند. شرکتی که من کار میکنم در همین زمینه هست ولی واقعا پختگی فنی ایریسا خیلی بالاتر بود. نکته ای که هست اینه که هر شرکتی را سهامداراش باید بخوان که پیشرفت کنه

ایریسایی

احمد آقا کجایی ؟ نیستی ؟ خوابی یا بیدار ؟

mehrnoooosh

ادمین جان چند وقته نیستید من هروز سر میزنم!شما بنویس خوش میشی...