ایریسا کل تفکیک ناپذیر

البته بهتر است ابتدا موضوع خود را روشن کنیم و آنگاه پیرامون موضوع خود مطالعه و تحقیق کنیم و در نهایت با رعایت تمام نکات مربوطه مقاله یا گزارش خود را بنویسیم. ولی متآسفانه آنچه من می نویسم از یک متد و روش علمی برخوردار نیست و صرفا آوردن اندیشه ها بر روی کاغذ است. و آنهم در زمانه ای که صفحه کلید و مانیتور, صحنه را از قلم و کاغذ گرفته است و آنها را برای ما کامپیوتری ها از دور خارج کرده است.

نکته دیگر اینکه عنوان انتخابی باید جالب توجه باشد و هرکس با دیدن عنوان, ترغیب شود تا ادامه آن را بخواند. آنچه را به عنوان مقدمه ای بر پست امروز نوشتم میتواند آموزش و یادآوری ای باشد برای خوانندگام محترم که چگونه عنوان مقاله خود را انتخاب کنند. گزارش نویسی هم خود فنی است آموختنی که به یاد دارم آقای مهندس شهرام فریدنی و سرکارخانم منصوره اعظم نیک نظر در سالیان دور که در دفتر ایریسا در محل دروازه شیراز ساکن بودیم جزوه ای بسیار علمی و تحقیقاتی در رابطه با گزارش نویسی نوشته بودند که اگر حالا هم آن را داشته باشند و منتشر کنند مفید است. کارهای بدیعی در زمان های دور انجام میشد که دیگر کمتر شاهد آن هستیم و این حسرت مرا بر گذشته های دور و تلاش بی وقفه کارکنان دو چندان میکند.

یک : بارها گفته و نوشته و تآکید کرده ام که اگر خود را معرفی نمیکنید حداقل یک ایمیل مستعار برای خود تعریف کنید. تا من بتوانم با شما مکاتبه کنم و جواب کامنت های شما را بدهم. کامنتهائی میگذارید که مجبور به فیلتر کردن آنها هستم ولی اگر با شما مکاتبه کنم ابعاد کامنت روشن شده و میتوانیم به یک توافق برسیم و آن را منتشر کنیم. شما این کار را بکنید به نفع همه است و ضرر نخواهید کرد.

دو : آقای روح الله آزرمگین یک وبلاگ راه انداخته است که به من هم اطلاع رسانی کرده است. برایش آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم که وبلاگ خوب و ماندگاری بشود و خودش هم خسته نشود. و آدرس وبلاگش هم این است: razarmgin.persianblog.ir یعنی حرف r را به ابتدای فامیل خود اضافه کرده انذ.

سه : این روزها کامنتهائی گذاشته میشود که به مقایسه بخش های شرکت با یکدیگر میپردازند و سعی میشود که بخش های دیگر را زیر سوال ببرند. هر کسی فکر میکند بخش خودش بهتر است. و اگر بخش خودش نباشد شرکت ضرر ده است. و این تنها بخش خودش است که سودآوری دارد. و بخش های دیگر زیان ده هستند. تصور میکنند کارکنان در بخش های دیگر میخورند و میخوابند و بیشترین پاداش را میگیرند و کارکنان بخش خودش با بهره وری بالا مشغول کارند و از صبح تا شب زحمت میکشند و کمترین پاداش و حقوق را میگیرند.

آری بعضی ها چنین تصور میکنند تمام خوبی ها از خودشان است و تمام بدی ها از دیگران. من میگویم هر یک از بخش ها و کارکنان هر بخش هم نقاط قوت فراوان دارند و هم ضعف های اندک.

به من ایراد میگیرند که چرا این کامنت های تفرقه افکن را تآیید میکنی. من میگویم هر کدام از کارکنان ذهنیات و قضاوت های خود را پیرامون همکاران خود و بخش های شرکت دارند و آنها را بر ملا میکنند و گفته شدن آنها نفعش بیش تر از سرپوش گذاشتن بر روی آنهاست. بگذار مدیریت ها بدانند که کارکنان چگونه فکر میکنند. این وظیفه و مسئولیت مدیران است که اولاً آن کامنت ها را بخوانند و ثانیاً به ابهامات کارکنان پاسخ دهند.آن هم پاسخ علمی و با مدرک. و با نشان دادن شاخص های مختلف به مقایسه بخش ها بپردازند و بگویند کدام بخش بهره ور تر است. مسلمآ بخش ها در فصول و سالهای مختلف افت و خیزهائی دارند و اگر در فصلی سود ده نباشند در فصل دیگر جبران میکنند. ممکن است واحدی در ابتدای سال پروژه و قراردادی نداشته باشد ولی در پایان سال آن را جبران کند. ممکن است در یک دوره کارکنان بخشی پاداش بیشتری بگیرند و در دوره ای دیگر کمتر. ولی این ها دلایلی دارد که مدیریت باید آنها را روشن کند. وظیفه بخش دفتر مدیریت پروژه هاست که شاخص ها را به اطلاع برساند و از توزیع پاداش در هر بخش دفاع کند. براستی مدیران ما چه میکنند. مگر وظیفه آنها غیر از هدایت و روشن کردن اذهان کارکنان تحت سرپرستی است.

من از انتقاد کردن ابائی ندارم و از نشر آن نیز ترسی ندارم. و مدیریت هم از انتقاد باید خوشحال شود کما اینکه مدیر عامل محترم شرکت در جلسه ای فرموده اند هر کس از من انتقاد کند من او را بیشتر دوست دارم.

در اینجا از دوستان میخواهم انتقادات خود را بدون تحقیر و توهین و تهمت به دیگران بیان کنند. ایریسا یک کلیت است که در سه بخش سیستمهای اطلاعات , اتوماسیون صنعتی , شبکه و زیرساخت و بخش های ستادی متبلور شده است. و این سه بخش با همکاری یکدیگر به خدمت در مملکت مشغول اند. هر کس که فقط بخش خود را ببیند و بخش های دیگر را تحقیر کند مسلمآ نمیتواند ادعای دوست داشتن ایریسا را داشته باشد.

موفقیت های ما متعلق به همه بخش ها و همه کارکنان است. چه بخشهای فنی و چه بخشهای ستادی. و من دست یکایک کارکنان زحمتکش ایریسا را میبوسم و برای موفقیت آنها و مدیران محترم دعا میکنم.

با توجه به آنچه نوشتم نام این پست را گذاشتم : "ایریسا کل تفکیک ناپذیر"

/ 42 نظر / 24 بازدید
نمایش نظرات قبلی
همکار

کسي ميدونه چرا ماه به ماه حقوقا کمتر ميشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ تازه اين ماه ما بيشتر اومديم سرکار اما حقوقمون از ماه قبل که کمتر اومديم کمتره!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

نوستراداموس

تا میتونی سانسور کن بزدل جیره خور

سلام احمد خان خواهشمندم در مورد سمت وظایف مشاور مدیر اتوماسیون توضیحاتی بدهید.

خبر دار

سلام جناب همکار شش ماه اول سال 31 روز است و شش ماه دوم 30 روز بنابر این حقوق از مهر ماه کمی کمتر می شود.

پیامآور

سلام به نظر میرسه آفت اصلی شرکت ایریسا ، بیکاری جمع قلیلی هست که اینقدر فرصت فوضولی و سرک کشیدن توی کار همدیگر رو دارند. البته که تبعیض و رقابت درون سازمانی سم هر سازمانی محسوب میشه اما فقط آدمها ترسو میان این ور و اونور پچ پچ میکنند و کامنت میزارند. مرد باشین از کانالش وارد بشین . من به عزیزان مسئول توصیه میکنم نیروهای غیر بهره ور و مازاد شرکت رو هر چه سریعتر مرخص کنند تا اینقدر فرصت حرف خاله زنکی نداشته باشند. همه باید به بالندگی شرکت فکر کنیم و البته قبل از اینکه از شرکت طلبکار باشیم ، فی الواقع ببینیم ما برای شرکت چه کردیم . خیلی ها بیرون این ساختمان شایستگیشون بیشتر از بعضی ها که هر کدومشون به اندازه 3 4 نفر جوان عاشق کار حقوق میگیرند و کمترم نق میزنند.

حاج آقا

وظیفه اصلی مشاور مدیر اتوماسیون اینه که پروژه های نون و آب دار شرکت را جمع کنه و به شرکت شخصی خودش out source کنه

با سلام به دوستان عزیز ایریسا حقیر به سهم خود از همه همکارانی که با جدیت مضاعف علیرغم مشکلات حادث شده در سال جاری با همدلی و اتحاد مثال زدنی باعث اقتدار شرکت شده اند تشکر می کنم و امید وارم با استمرار این تلاش انشا’ الله شرکت را به جایگاه والا و در خور آن ارتقا’ بخشیم و ضمن ایجاد فرصت های کاری برای نیرو های جدید افتخار کشور و شهر خود باشیم. با شما بودن براي من افتخاري بزرگ است همگي سلامت و سربلند باشيد

وارتان

احمدآقا باور بفرمایید این چند کانت آخر بنده نبود . بهمین دلیل خوشبختانه متن آنها را دارم و دوباره میگذارم. امیدوارم منعکس بفرمایید. ----------- خطاب به ناآگاه : شازده پسر ! شما انگار خود را خيلي مطلع و نزديک به هرم قدرت ميداني ! فکر ميکنيد اقاي ي.پ يا ت.پ چقدر ازين اطلاعات را دارند و ميتوانند در بياورند و يا اصلا اطلاعاتي به کسي ميدهند؟ اگر آبي گرم شدني بود الان چنين وضعيت تضاد و بي عدالتي اي را در شرکت شاهد نبوديم. همين طرز فکر سنتي شماست که فکر ميکنيد جريان آزاد اطلاعات يعني اينکه اسم افراد را کامل بنويسي و به انها متوسل شوي لازم نيست اسم پروژه هايي که همه افراد شرکت ميدانند را در اينجا رديف بنويسي. اسم داشتن و پروژه داشتن هنر نيست ، چيزي که مهم است اين است که شرکت دارد چگونه به بين نيروهايي که دارند همين پروژه ها را ميچرخانند تبعيض قائل ميشود مهم اينست که شما و همفکران شما براي رسيدن به اهداف خودخواهانه خودتان ديگران را پله جاه طلبي هاي خودتان ميکنيد

وارتان

ادامه خطاب به ناآگاه: وقتي چنين چيزهايي را ميبينم آن هم در شرکتي که مدعي سيستم هاست آشفته ميشوم چرا که ظلم و بيعدالتي در يک چنين شرکت سيستمي اي قابل هضم نيست و اما شما آنچنان اگر داغ ميکني به خاطر منافع خودت است و سرنوشت هيچ کس جز خودتان و دريافتي اتان براي شما اهميتي ندارد. چرا شما که مدعي اطلاع رساني هستي دريافتي ماهانه و پاداش ميانگين بخش ها را در برد شرکت اعلام نميکنيد؟ چرا اطلاع رساني نميکنيد که آن کسي يا کساني که براي خودشان شرکت دارند و بواسطه اتصال به اتوماسيون براي آن وام هاي 100 و 200 ميليوني بلند مدت از ايريسا ميگيرند چه کساني هستند؟ آيا کارشناسان پروژه ها براي گذران زندگي و کسب درآمد خودشان در شرکت کار ميکنند يا براي کسب نام و رتبه شرکت هاي اقماري وابسته به ايريسا؟ فرض من به اين دليل بود که بيش از 80% حجم ريالي قرارداد و تامين مالي از انطريق است و شما اين را نفهميديد و همان بهتر که شما اما برويد دنبال پروژه هاي کوچک تان و دلتان خوش باشد ! و البته از کنار آنها به نوايي هم برسيد !

وارتان

آقاي کاکوي اتوماسيوني اصيل ، کلي به هم بافتي که بگويي واقعيت است و اتوماسيون خوب است و مظلوم است؟ اولا اعدادتان با احتساب تجهيزات است و براي من هم خيلي جالب است که پيش بيني فروش امسال را براي سال قبل اورده ايد. بله همه ميدانند فلان پروژه پروژه خوبي بوده است و علي الخصوص براي اتوماسيون که آورده نقدينگي اش از آن تامين مي شد و زماني که يک مدیر ديگه بود ، فرصتي بود براي آلمان و فرانسه و ايتاليا رفتن آقايان و سير و سياحت نفهميدم چطور محاسبه کرديد که در حق پرسنل اتوماسيون اجحاف شده است ، اما حقيقت براي خيلي ها تلخ است و ممکن است به ايشان فشار بياورد ! آقاي عبدا... ، نوشته شما تا حدودي درست و تا حدودي غلط است. کسي دنبال پز دادن نيست ، البته آقايان اتوماسيوني را نميدانم. فقط اين را ميدانم که اين آقايان خودشان را در اين سالها در برج عاج و بسيار بالاتر از ساير بخشها دانسته اند و اين مفهوم غلط را آنقدر بين خودشان تکرار کرده اند که خودشان هم باورشان شده است که خبري است درصورتيکه چنين نيست و زمان آقاي ا.ش دور برميداشتند چون ايشان يک اتوماسيوني بودند و متاسفانه براي مديريت جديد هم ميخواهند چنين ذهنيتي ايجاد کنند.